זה לא עוד טרנד. אמבטיות קרח בשיטת וים הוף שומרות על הבריאות שלכם.

סרטוני וידאו ויראליים, ראיונות בטלוויזיה ואינספור ידוענים כבר מלמדים על שיטת הטיפול  הזו. מעריצי השיטה טוענים שהיא שומרת על בריאות תקינה ומסייעת לטפל במחלות ובעיות רפואיות. האמת היא, שאמבטיות קרח הן הרבה מעבר לטרנד או אופנה חולפת, זו שיטת טיפול מוכחת מדעית. גם מרכז הטיפולים שלנו מעניק את הטיפולים באמבטיות קרח.

מהי שיטת וים הוף?

וים הוף, האיש שזכה לכינוי ,"איש הקרח", הוא פעלולן והרפתקן הולנדי אשר המציא שיטה לשמירה על בריאות נפשית וגופנית באמצעות טבילה במי קרח. הוף עצמו, הוא שיאן גינס לישיבה באמבטיית קרח 13 דקות ו-48 שניות. הרציונל הבריאותי שעומד מאחורי שיטת וים הוף, הוא כי טבילה במים קרים מאוד, או בקרח, מאלצת את הגוף לעבוד קשה כדי לשמור על הטמפרטורה הפנימית שלו. זה גורם להגברת זרימת הדם לגוף כולו, לכיווץ כלי דם והעלאת החמצן בגוף. יתרה מזאת, הלם הקור שמתרחש עם הטבילה באמבטיית הקרח, גורם לעלייה בדופק הלב, הגברת הנשימה ולשחרור הורמונים כמו אדרנלין ואנדרופינים, המשפיעים על מצב הרוח .

איך זה עובד?

3 דקות לפני הטבילה, יש לבצע תרגילי נשימה מעגליים. זאת כדי לחמצן את הגוף, להכיל את הלם הקור ולשמור על רוגע. השהייה באמבטיה אורכת 2 דקות ובסיום הטיפול, השרירים רפויים, הכאבים נעלמים ותחושת שלווה ואופוריה אופפת את המטופל.  שהייה באמבטיית קרח, מוציאה את המטופל מאזור הנוחות שלו וכרוכה בכאב ואי נעימות ראשונים עם הכניסה למים. לכן לשהות באמבטיית הקרח, יש גם אפקט מנטלי ותחושת סיפוק ואפילו תחושת אופוריה, בסוף הטיפול. נאמני השיטה מקפידים על תרגילי נשימה מדי יום (מומלץ בבוקר) בין  10 דקות  לרבע שעה, מחדירה חמצן לכל אברי הגוף ומעניקה למטופל אנרגיה מחודשת וערנות למשך כל היום.

שיטת וים הוף- האם הוכחה מדעית?

הוף  טען כי מי שמקפיד על תרגילי נשימה  ושגרה של טבילה באמבט קרח, קונה לעצמו אורח חיים בריא, מרוחק מרופאים וטיפולים. הוא מאמין שטבילה במי קרח מסייעת באיזון המערכת ההורמונלית ומחזקת את גופנו. הטענות של הוף, אכן הוכחו גם מבחינה מדעית, בשורת מחקרים. כך למשל מחקר מ-2016, של המחלקה האורתופדית, אוניברסיטת אמסטרדם, הולנד, מצא כי אנשים שהקפידו לבצע מקלחות קרות מדי יום,  לקחו 29% פחות ימי מחלה מאלה שלא עשו זאת. כיום ספורטאים וחובבי כושר רבים, מקפידים על אמבטיות קרח אחרי אימונים, כדי להרפות שרירים, לשכך כאבים, לשקם שרירים ורקמות  ולרפא דלקות. אולם, שיטת טיפול זו קנתה אחיזה גם בקרב חולים ומטופלים רבים המבקשים להאט את ההזדקנות, לטפל במחלות ולהגיע לאיזון גוף ונפש.