אמבטיית קרח- למה זה טוב?

יכול להיות שנתקלתם למשוגעים לדבר בכתבת חדשות, אולי ראיתם פוסט בפייסבוק או תמונה באינסטגרם של מה שהפך ללהיט בקרב ספורטאים, ידוענים וחובבי כושר. אכן, מדובר בטרנד. אבל אמבטיות קרח, הן גם טיפול בעל יתרונות בריאותיים רבים. למעשה, לטבילה במים קרים, יש סגולות רבות: הוכח כי היא מחזקת את המערכת החיסונית, משפרת את זרימת הדם, מאלחשת כאבים, משפרת את מצב הרוח ואפילו מסייעת בהורדה במשקל.

לאמבטיית קרח לא קופצים מיד. יש לתרגל נשימות כ-3   דקות לפני הכניסה למי הקרח, או למים בטמפרטורות נמוכות מאוד. הנשימות מסייעות בחמצון הגוף, כך שיכיל את הלם הקור ויסייע בכניסה רגועה ושלווה אל המים. חשוב לעשות זאת בהדרכת מטפל מוסמך, שיכיר את גופכם ואת הסבילות שלו. משך הזמן ששוהים באמבטיית הקרח, הוא כשתי דקות אך  משתנה מאדם לאדם וחשוב שמטפל מוסמך, יפקח על התהליך כדי לא להגיע למצב של היפותרמיה .

מה היתרונות הבריאותיים של טבילה באמבטיית קרח?

בני האדם נהגו להשתמש בטמפרטורות נמוכות- קרח, כדי לטפל בכאבים כבר לפני 300 מאות שנים. כשאנו חוטפים מכה, או נפצעים, לא פעם אנו מניחים קרחונים על האזור הפגוע, כדי להרגיע את הכאב. טבילה במים קרים מאוד, או בקרח, מאלצת את הגוף לעבוד קשה כדי לשמור על הטמפרטורה הפנימית שלו. זה גורם להגברת זרימת הדם לגוף כולו, לכיווץ כלי דם ולהעלאת החמצן בגוף. יתרה מזאת, הלם הקור שמתרחש עם הטבילה באמבטיית הקרח, גורם לעלייה בדופק הלב, הגברת הנשימה ולשחרור הורמונים כמו אדרנלין ואנדרופינים, המשפיעים על מצב הרוח. להלן חלק מהסגולות הבריאותיות של טבילה במי קרח:

  • טיפול בפציעות וחבלות: ספורטאים וחובבי כושר רבים, נוהגים לעשות אמבטיות קרח אחרי אימונים, כחלק משגרת הכושר שלהם. טיפול באמבטיית קרח מסייע בהתאוששות מפציעות אחרי אימון, או מחבלות, משום שהקור מפחית נפיחות וחומצה לקטית הגורמת לכאבי שרירים. במחקר שנעשה ב-2010 , נמצא כי טבילה באמבטיית קרח לאחר ריצה מאומצת סייע להעלאת החמצן ברקמות וסייע בשיקום השרירים.
  • חיזוק מערכת החיסון: מאחר שחורף היא עונה במהלכה אנשים רבים מצטננים או חוטפים שפעת, נשמע קצת מוזר שאמבטיית קרח מסייעת בחיזוק מערכת החיסון. אולם, הדבר מוכח מדעית. חשיפה לקור, מסייעת בהגברת הלוקוציטים בגוף אשר מגנים עליו מפני מחלות. יתרה מזאת, טבילה פתאומית במים קרים מאוד, מגבירה את הזרמת הדם למוח, מה שמסייע בהגנה מפני זיהומים. במחקר הולנדי שבחן את השפעת אמבטיות הקרח על הבריאות הכללית, נמצא כי אנשים אשר נוהגים לטבול במי קרח באופן קבוע, חולים פחות מאלו שאמבטיית קרח אינה חלק מחייהם. הטובלים במי קרח יצאו מהעבודה בשל מחלה, 29 אחוזים פחות מאלו שאינם טובלים במי קרח.
  • הפחתת חרדה ודיכאון: חשיפה לקור משפיעה על המוח ועל מערכת העצבים שלנו. הקור מפעיל את מערכת העצבים הסימפתטית ומגביר את האנדורפינים (מוליכים המשפיעים על מצב הרוח) וכן את קצב שחרור הנוראדרנלין במוח, מה שמסייע בהפחתת חרדה ודיכאון, גורם להרגעה ושומר על ערנות ומיקוד. בנוסף, גופנו מגיב להלם הקור העז והפתאומי, בשחרור אנדרנלין ונוראדרנלין, מה שמגביר את תחושת הערנות והאנרגטיות בגוף. מי שחווה אמבטיית קרח בחייו מכיר את הרגשת האופוריה העוטפת אותו בסופה.
  • מסייע לירידה במשקל: גופנו מכיל שני סוגים של רקמות שומן. מחקרים שבחנו את חילוף החומרים בגוף, מצאו כי חשיפה לקור מסייעת לשומן הלבן להתנהג כמו "שומן חום", שהוא השומן ה"טוב" שמסייע לייצור חום הגוף. אמבטיית הקרח מסייעת בשריפה מהירה יותר של השומן הלבן ולכן מזרזת את חילוף החומרים ומסייעת בירידה במשקל. במחקר אמריקאי שנעשה ב-2009 נמצא כי משתתפי המחקר ירדו 9 קילו בשנה אחת בשל חשיפת גופם לאמבטיות קרות.
  • שיפור בזרימת דם: חשיפת עורנו למים קרים, גורמת לירידה בזרימת דם לעור. בסוף המקלחת, הגוף צריך לחמם את עצמו ולכן יש עלייה בזרימת הדם. מחקר אוסטרלי מ-2019 שנערך על 9 גברים שטבלו באמבטיה קרה לאחר אימון גופני, מצא כי לאחר ארבעה שבועות, השתפרה זרימת הדם לשרירים וממנה.
  • טיפול בסרטן: אמבטיות קרח עשויות אפילו להשפיע על תאים סרטניים. שמירה על שגרה של טבילה באמבטיית קרח מדי יום, הוכחה כמגדילה את מספרם ופעילותם של תאי T ותאי, אשר משמעותיים במניעה ותקיפה של תאים סרטניים.